Ile zarabia się w konsultingu?

Praca doradców i konsultantów biznesowych nie od dziś rozpala wyobraźnię wielu osób. Przyglądając się realiom przedstawionym zwłaszcza w amerykańskich firmach, zazdrościmy im życia w luksusowych warunkach, które zapewnia im wykonywany fach. Nic, więc dziwnego, że wielu z nas chciałoby dołączyć do tego elitarnego grona, nie musząc się przez to martwić przyszłością swoją i swoich bliskich. Czy jednak stereotypy dotyczące tejże profesji mają uzasadnienie w rzeczywistych realiach rynku w naszym kraju?

Praca doradcy w Polsce

W sytuacji najlepszych, uznanych na rynku doradców, stawka ta sięgać może nawet kilkuset euro za godzinę, co dla przeciętnego Kowalskiego jest kwotą przyprawiającą o zawrót głowy

Autor zdjęcia: free pictures of money

Wiele zmieniło się z momentem przystąpienia naszego kraju do struktur Unii Europejskiej. Otworzyło się wiele możliwości, w tym również tych zawodowych. Na naszym rodzimym rynku zaczęło działać wiele międzynarodowych koncernów, w tym również znanych na świecie firm doradczych i konsultingowych. Był to zalążek tego rodzaju biznesu, w tej chwili, bowiem znaleźć można również nasze rodzime firmy, które z powodzeniem konkurują z innymi gigantami z tej branży.

Nie każdy jednak może dołączyć do grona doradców i konsultantów biznesowych. Nie wystarczy, bowiem posiadanie wysoce wykwalifikowanej wiedzy w różnych obszarach działalności firm i wiedza jak pozyskiwać dotacje dla firm (więcej tutaj: http://www.strategor.pl/). Trzeba także posiadać bogate doświadczenie i inne, wymagane cechy, w tym również znajomość języków obcych na doskonałym poziomie. Musimy pamiętać, bowiem o tym, że doradcy biznesowi to wąska elita specjalistów z danej branży. Idzie za nimi unikalna, bardzo specjalistyczna wiedza i doświadczenie w pracy z wieloma, różnymi organizacjami. Oczywistym jest, że za taką usługę należy się ponadprzeciętne wynagrodzenie. W przypadku doradców biznesowych nie obowiązuje stawka kilkunastu złotych za godzinę pracy tak jak ma to miejsce w przypadku innych, mniej prestiżowych profesji. W sytuacji najlepszych, uznanych na rynku doradców, stawka ta sięgać może nawet kilkuset euro za godzinę, co dla przeciętnego Kowalskiego jest kwotą przyprawiającą o zawrót głowy. Z drugiej jednak strony, pamiętajmy o tym, że odpowiedzialność jest też dużo większa. Dla firm uzyskujących dochody rzędu kilku milionów miesięcznie, wydatek kilkunastu tysięcy za pracę doradcy nie jest tak dotkliwy. Wszystko, zatem zależy od perspektywy, z której dokonujemy porównania i oceny.

Comments are closed.